Santander i Ripple uruchamiają pierwszą blockchainową usługę płatności międzynarodowych dla klientów detalicznych

452
Santander Bank zastosuje oparty na blockchainie system głosowania na corocznych zebraniach

Międzynarodowy bank Santander z siedzibą w Hiszpanii potwierdził, że w czwartek 12 kwietnia uruchomi swoją blockchainową sieć płatności opartą na Ripple, stając się pierwszym bankiem, który to zrobi.

Zgodnie z danymi firmy, One Pay FX, który korzysta z łańcucha bloków firmy Ripple, aby obniżyć koszty i czas oczekiwania związany z międzynarodowymi transferami środków, będzie początkowo dostępny dla posiadaczy kont Santander w Hiszpanii, Brazylii, Polsce i Wielkiej Brytanii.

„Od dziś klienci z Wielkiej Brytanii mogą korzystać z usługi One Pay do przesyłania pieniędzy w całej Europie i Stanach Zjednoczonych. W Hiszpanii użytkownicy są w stanie transferować środki do Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych, podczas gdy przelewy z Brazylii i Polski mogą być przekazywane do Wielkiej Brytanii” – powiedziała przewodnicząca zarządu Ana Botín w towarzyszącej informacji prasowej, dodając:

„Transfery europejskie mogą być realizowane tego samego dnia. Do lata zamierzamy umożliwić natychmiastowe przelewy pomiędzy kilkoma rynkami.”

Santander i Ripple opracowywali ten produkt na przestrzeni kilku lat, a wczesne prototypy wskazywały na fakt, że rozwiązanie blockchain mogłoby zapewnić niezbędną poprawę w stosunku do tradycyjnych rozliczeń już w 2015 roku.

W 2016 roku brytyjski oddział banku udostępnił personelowi mobilne blockchainowe płatności oparte na sieci Ripple.

Idąc dalej, One Pay FX planuje dodać więcej funkcji, w tym „natychmiastowe płatności międzynarodowe pomiędzy kilkoma rynkami”.

Ruch ten sprawia, że ​​Santander pokonał konkurencyjne banki w dążeniu do zaimplementowania pierwszego rozliczenia z użyciem Ripple, które byłoby gotowe i dostępne dla klientów. Obecnie w przygotowaniu są podobne plany z udziałem instytucji w Korei Południowej i Japonii.