Uczeń zamienia 5000 $ w 800 000 $ na krypto. Teraz musi zapłacić 400 000 $ podatku

586

Pewien uczeń koledżu zamienił swoją początkową kwotę 5000 $ w 880 000 $, ale teraz mówi, że „zrujnował” sobie życie, ponieważ ma do zapłacenia 400 000 $ w podatku.

Od wielkich zysków do wielkiego koszmaru

Anonimowy uczeń koledżu niedawno opublikował post na Reddicie, w którym chciał uzyskać poradę na temat tego, co powinien zrobić, gdy ma do zapłacenia ogromny podatek z obrotu kryptowalutami.

Według wpisu chłopak, który mieszka w Kalifornii, w zeszłym roku przelał 5000 $ na Coinbase po tym, jak jego kolega namówił go do inwestycji w Ethereum. W ciągu dwunastu miesięcy konsekwentnie powiększał swój kapitał, zamykając rok z 880 000 $ na plusie.

Jednakże styczniowe spadki oraz kilka nieudanych inwestycji w ICO spowodowały, że na początku 2018 roku jego portfel skurczył się do 125 tys. dolarów.

Teraz młodzieniec martwi się, czy nie zmarnował sobie całego życia, ponieważ czeka na niego podatek w wysokości 400 000 $ za 2017 rok.

Nie wiedział o podatkach kryptowalutowych

Anonimowy autor wpisu twierdzi, że nie odkładał pieniędzy na podatki, ponieważ „nikt nawet nie uczy cię takich rzeczy”.

W dołączonym zrzucie ekranu widzimy raport z Coinbase’a, który dodaje prawdziwości całej historii:

Autor postu twierdzi, że cała jego aktywność opierała się jedynie na zamianie jednej kryptowaluty na drugą i „nigdy nie wypłacił dolarów na jakiekolwiek konto bankowe”.

We wpisie znalazła się też prośba o rady, ponieważ młody inwestor nie zapłacił podatku ani nie złożył deklaracji za rok 2017, a na co dzień dostaje 12 $/h w Barnes & Noble.

Komentarze do tej historii były mieszanką pragmatyzmu i posępności. Jedna osoba zalecała, aby „uzyskać profesjonalną pomoc od doradcy podatkowego i przestać marnować czas, starając się uzyskać darmową poradę” w Internecie. Inni użytkownik, który przedstawił się jako doświadczony trader, napisał, że nie jest to najlepsza rzecz, jaka spotkała młodzieńca w życiu, ale na pewno przez nią przebrnie.

Większość osób zalecała, by trzymać się z dala od oszustw podatkowych i uzyskać pomoc księgowego, by jak najszybciej składać swoje zeznania. Bardziej zaznajomieni twierdzili, że autor wpisu może poprosić o rozłożenie spłaty na raty lub zaproponować odpowiedniemu organowi jakiś kompromis.

Krypto podatki nie są łatwym tematem

Podatki związane z kupnem i sprzedażą kryptowalut zawsze były tematem, który powodował wiele sporów.

W kwietniu Tom Lee z Fundstrat Global Advisors oszacował, że masowa sprzedaż kryptowalut w środku miesiąca spowoduje, iż Stany Zjednoczone staną się bogatsze o 25 miliardów dolarów z podatków inwestorów.

Mniej więcej w ty samym czasie prawie dziesięć tysięcy osób głosowało w twitterowej sondzie na temat podatków. Tylko 19% powiedziało, że już złożyło zeznanie i zapłaciło swoje należności, a aż 53% głosujących stwierdziło, że „nigdy ich nie złapią”.