Sytuacja na rynkach: kursy pikują po ostatnim oświadczeniu SEC

320
Sytuacja na rynkach: kursy pikują po ostatnim oświadczeniu SEC

Sytuacja na rynkach: kursy pikują po ostatnim oświadczeniu SEC

Od paru dni ceny kryptowalut znów spadały – w środę kursy większości cyfrowych walut straciły od 9 do 18 procent wartości. Spadki rozpoczęły się po tym, jak amerykańska komisja papierów wartościowych SEC ogłosiła swoją decyzję w sprawie odroczenia zgody dla długo oczekiwanego instrumentu ETF zaproponowanego przez giełdę CBOE. Po ogłoszeniu negatywnej decyzji cena Bitcoina spadła w ciągu godziny o niemal 400 dolarów; dziś kurs tej kryptowaluty zmalał o kolejne 300 dolarów i obecnie za coina BTC płacimy 6503.87 $.

Ceny spadają po decyzji SEC

Czerwono jest dzisiaj u większości kryptowalut, a kapitalizacja rynkowa całego ich rynku spadła wczoraj do 231 miliardów dolarów. Pomimo spadku wartości wzrosły wolumeny obrotu; łącznie dla wszystkich notowanych na coinmarketcap coinów wyniosły w ciągu ostatniej doby ponad 15 miliardów dolarów. Kilka dni temu rynek kryptowalut zaliczył pierwszy z serii dołków związanych z oczekiwaniem na decyzję SEC, po tym jak ujawniono szczegóły umowy z Intercontinental Exchange (ICE). Po tej zniżce kurs BTC szybko wrócił w okolice 7140 dolarów…  jednak nie utrzymał się tam długo. Dwa następne dołki zobaczyliśmy, gdy SEC zapowiedziała, że decyzję w sprawie ETF-ów odkłada do września. Odroczenie to przełożyło się na dalsze spadki, które doprowadziły kurs w dzisiejsze okolice 6300 dolarów za coina.

Sytuacja na rynku  BTC

Za bitcoina płacimy obecnie 6503.87 $, a kapitalizacja jego rynku wynosi około 109 miliardów dolarów. Wolumen obrotu jest przyzwoity, ale nie spektakularny i wyniósł w ciągu ostatniej doby około 4,5 miliarda dolarów. Według statystyk serwisu Satoshi Pulse większość tego wolumenu wygenerowały giełdy Bitflyer FX, Binance, Bitfinex, Okex oraz Coinbene. Najpopularniejszą parą pozostaje BTC – USDT, na którą przypada 54,2 procent transakcji z udziałem najważniejszej z kryptowalut. Dalsze miejsca zajmują pary BTC-USD (24% obrotu), BTC-JPY (11.3%), BTC-EUR (3.9%) oraz BTC-KRW (2.6%). Obecnie dobowy spadek ceny BTC wynosi około 2,73%, jednak jego dominacja na rynku kryptowalut utrzymuje się na poziomie 49%.

Bitcoin: 0.57% 6503.87 $

Wskaźniki techniczne dla pary BTC-USD

Rzut oka  na czterogodzinne wykresy handlu BTC-USD z giełd takich jak Bitstamp i Coinbase jasno pokazuje, że na rynkach panują nastroje pesymistyczne. 100-dniowa średnia ruchoma utrzymuje się poniżej średniej 200-dniowej, co oznacza, że w krótkim okresie tendencje spadkowe utrzymają się. Tym niemniej, wskaźnik siły względnej (RSI) na poziomie 24,5 sugeruje, że mamy do czynienia z ekstremalną nadsprzedażą, co oznacza, że jeśli ceny będą dalej spadać, wkrótce możemy oczekiwać małego odbicia. Rejestry zleceń wskazują też na istnienie silnego oporu aż do 6750 dolarów za coina – jeśli oczywiście optymistom uda się wynieść ceny na taki poziom. Z drugiej strony, elementarne poziomy wsparcia również ufundowane są na solidnych podstawach. Jeśli negatywny ruch cenowy utrzyma się, możemy spodziewać się dłuższych przystanków w okolicach 6300 i 5900 dolarów.

Wnioski? W miarę zbliżania się do rzekomego dna, umacniać będą się nastroje sceptyczne

Oczywiście, wciąż słychać głosy traderów pragnących obniżek cen – te zaś zbliżają się już do zaliczanych kilkukrotnie w ostatnich miesiącach rekordowych dołów. Przykładowo kurs BTC-USD spadał już parę razy w okolice 5600-5800 dolarów za coina, jednak nie niżej… jak dotąd.

Wczorajsza decyzja SEC wzmacnia sceptyczne nastroje na rynku, większość traderów zakłada, że niepewna sytuacja utrzyma się jeszcze przez jakiś czas, a spadki będą trwały dalej. Pozostaje pytanie: czy ceny kryptowalut utrzymają się powyżej ostatnich dołków, czy tym razem przebiją to, co uważaliśmy za dno?