Wahania cen Tezosa (XTZ) i prognozowanie wartości kryptowaluty

Pomimo oszałamiające wzrostu wartości Tezos (XTZ) zaliczał od sierpnia 2020 roku kursy boczne. Czeka nas kolejny wzrost notowań? Poddamy analizie minione cykle rynkowe charakteryzujące XTZ. Spróbujemy również ustalić możliwą prognozę dla Tezosa.

Sprawdź więcej artykułów:

Hossa na starcie

Dobry moment dla XTZ rozpoczął się w lipcu roku 2017. Wówczas wyceniano XTZ na 0,423 $. Hossa, którą zaliczył wówczas Tezos, utrzymywała się przez około 156 dni. Po upływie tego czasu kryptowaluta osiągnęła historyczny rekord w wysokości 12,46$. Był to grudzień 2018 roku. Warto zauważyć, że wzrost wartości XTZ wynosił aż 3218%.

Takie ATH odnotowano na giełdzie HITBTC. A co z innymi giełdami? Tu sprawa wyglądała nieco inaczej. Wśród kilku giełd zanotowano ATH w wysokości 4,50$. Różnica cen wynika z późniejszej historii ceny XTZ na owych giełdach.

Po tym jakże imponującym sukcesie Tezosa nastąpił okres korygujący. Trwał on ok. 362 dni. Dołek uplasował się na poziomie 0,363$. Wartość XTZ pikowała aż do poziomu 97%.

Poznaj więcej informacji o przykładowych projektach:

Jak wygląda sytuacja obecnie?

Czym wyjaśnić ten spadek Tezosa? Spróbujmy go opisać w trzech cyklach.

W okresie od grudnia 2018 do maja 2019 nastąpił Cykl Pierwszy. Wzrost o 368% trwał w okresie 155 dni. Korekta XTZ w przedziale 59 dni wyniosła wówczas 58%.

Od października 2019 do marca 2020 roku trwał Cykl Drugi. W trakcie 119 dni odnotowano wzrost na poziomie 363%. Spadek był jednak znaczny i wyniósł 72%. Korekta kursu Tezosa trwała niespełna 24 dni.

Między marcem a grudniem 2020 roku trwał Cykl Trzeci. Hossa uplasowała się na poziomie 354%,  a nieprzerwany wzrost wartości XTZ trwał 33 dni. W ciągu 135 dni kryptowaluta zanotowała spadek na poziomie 64%.

Wszystko jest przed nami i z dużą dozą prawdopodobieństwa spadek może jeszcze trochę potrwać. Istnieje jednak możliwość, że czas konsolidacji został wydłużony.

Specyfiką owych cykli był wzrosty i spadki na poziomie 2-3% w skali jednego dnia. Nie mają startu do pierwotnego cyklu. W przypadku, gdyby historia miała zatoczyć koło to z dużą dozą prawdopodobieństwa odnotowalibyśmy zmienność w górę.

Jakie prognozy dla ATH?

Celem przebicia rekordowego wzrostu XTZ, będącego na poziomie 12,46$, kryptowaluta musiała zaliczyć hossę aż o 284%. Jednakże przełamanie stawki 4,50$ wymaga wzrostu jedynie o 44%.

Istnieją czynniki umożliwiające wzrost XTZ. Niestety Tezos nieustannie tkwi poniżej linii oporu przewidzianej na dłuższy okres. Jeśli wybije się powyżej owej linii, to potencjalne tempo hossy podskoczy.

Sprawdź więcej artykułów: