Wysyłaj BCH jednym SMS-em! Bitcoin Cash przedstawia nowe rewolucyjne narzędzie

1079
Wysyłaj BCH jednym SMS-em! Bitcoin Cash przedstawia nowe rewolucyjne narzędzie

Szóstego lutego gruchnęła wiadomość o nowej, potencjalnie przełomowej usłudze proponowanej przez zespół Bitcoin Cash. CoinText ma umożliwiać mikropłatności za pomocą pojedynczego SMS-a. Testy nowej usługi rozpoczęły się we wtorek, a pierwsze transakcje zakończyły się sukcesem. Nowy system oprócz entuzjazmu użytkowników (i inwestorów!) rodzi też jednak pewne obawy – głównie związane z bezpieczeństwem.

Czym jest CoinText?

CoinText nie ma być w gruncie rzeczy niezależnym systemem, a jedynie rodzajem nakładki na dedykowane wallety BCH (w planach jest udostępnienie kolejnych kryptowalut, można się jednak spodziewać, że na początku usługa będzie służyć promocji Bitcoin Cash). Nowy wallet otwiera się banalnie prosto – po prostu wysyłając SMS-a o odpowiedniej treści na odpowiedni krajowy numer usługi CoinText. Automatycznie generowany jest strzeżony przez portfel klucz prywatny (można domyślać się, że będzie on jakąś permutacją naszego numeru telefonu). Co istotne – wysyłając komuś środki, nawet jeśli będzie to osoba niezarejestrowana, niejako zapraszamy tę osobę do systemu – i automatycznie zakładamy przypisany jej portfel! Właściwość ta może mieć niebagatelne znaczenie dla upowszechnienia się tej formy płatności.

Warto pamiętać, że usługa CoinText to jedynie nakładka weryfikująca i interfejs. Właściwy system oparty jest na technologii blockchain i to na nim przeprowadzane będą wszystkie transakcje. Pozwoli to cieszyć się bezpieczeństwem i transparencją łańcucha bloków i jednocześnie wygodą obsługi za pomocą SMS-ów. By móc korzystać z systemu nie trzeba będzie instalować aplikacji, ani łączyć się z internetem. Prostota dostępu jest największą zaletą usługi CoinText – ale i największym zagrożeniem dla niej.

Kryptofinanse dla Twojej babci

Obsługa systemu ma być bajecznie prosta zgodnie z hołubioną przez środowisko Bitcoin Cash zasadą “kryptopłatności dla Twojej babci”. Użytkownik CoinText dysponuje swoimi finansami za pomocą kilku prostych komend wysyłanych SMS-em do lokalnej centrali systemu:

  • SEND – wysyła określone środki na podany numer telefonu
  • BALANCE – wyświetla saldo konta
  • DEPOSIT – pozwoli na zasilenie konta i wygeneruje unikalny adres na który będziemy mogli dokonać wpłaty za pomocą “tradycyjnych” metod – będzie to więc raczej opcja dla już obeznanych z kryptofinansami.
  • WITHDRAWAL – pozwala na przelanie środków na dowolny portfel cyfrowy (podajemy jego adres)

Pozostaje kwestią otwartą, czy komendy zostaną przetłumaczone na języki narodowe (nie wiem jak Wasze, ale moja babcia nie zna angielskiego) i jak rozstrzygnięta będzie kwestia ewentualnych pomyłek przy ręcznym wpisywaniu poleceń (numery telefonów i adresy portfeli to w końcu długie ciągi znaków).

Bankowość Trzeciego Świata

Usługa CoinText może okazać się naprawdę przełomowa wszędzie tam, gdzie nowoczesny smartfon z dostępem do Internetu nie jest oczywistością – czyli przede wszystkim w biedniejszych rejonach świata. Warto zauważyć, że systemy oparte na mikropłatnościach SMS-owych (a konkretniej: na obrocie doładowaniami) już z powodzeniem funkcjonują w różnych krajach afrykańskich, tworząc swego rodzaju alternatywny obieg finansowy. Kenijska M-Pesa już teraz może poszczycić się ponad dwudziestoma milionami użytkowników.

Były już próby stworzenia systemu płatności SMS opartego na blockchainie – pięć lat temu istniał prototypowy system 37coins, który jednak nie rozpowszechnił się, głównie za sprawą problemów technicznych i ograniczeń samego Bitcoina. CoinText nie wchodzi więc na dziewiczy rynek, ale jeżeli uda się mu go zawojować będzie to oznaczało wielki krok w przód dla kryptowalut. A w szczególności dla BitcoinCash…

Szanse…

Nie ma co ukrywać – młodszy kuzyn Bitcoina stoi przed ogromną szansą. Prostota i intuicyjność systemu CoinText bardzo sprzyjają powszechnej adaptacji BCH. Pomóc w niej może również zastosowany model betatestów: milion użytkowników otrzymało dostęp do próbnej wersji systemu, a wraz z nim równowartość 1 dolara w BCH – łatwość dokonywania transakcji i automatyczne otwieranie nowych kont mogą oznaczać, że wkrótce wraz z dziesiątkami SMS-ów wypączkują dziesiątki milionów kont krewnych i znajomych pierwszych betatesterów.

Szanse przed systemem BitcoinCash bezbłędnie wyczuły też rynki: kurs BCH zaczął wyraźnie rosnąć kilka dni temu, w ostatniej dobie waluta mogła pochwalić się największymi wzrostami w pierwszej dziesiątce rynku – sięgały one 30%! Obecnie za jednostkę Bitcoin Cash zapłacimy 131.15 $, a pod względem kapitalizacji BCH jest już czwartą kryptowalutą na świecie.

Bitcoin Cash: 7.15% 131.15 $

…i zagrożenia

Choć system CoinText ma rewolucyjny potencjał, jeśli chodzi o upowszechnienie kryptowalut, należy również zdawać sobie sprawę z jego słabych stron. Najpoważniejszą jest bezpieczeństwo. Jak już zauważyliśmy, CoinText jest niczym innym, jak tylko sposobem dostępu do portfela on-line. Problem polega na tym, że w przypadku większości walletów do przeprowadzenia transakcji wymagana jest dwustopniowa weryfikacja – w przypadku płatności SMS-em jedynym zabezpieczeniem jest dostęp do konkretnego telefonu. Oznacza to, że każdy, kto zdobędzie kontrolę nad naszym numerem, będzie też dysponował naszymi finansami. W praktyce wygląda więc na to, że system CoinText będzie służył jedynie do mikropłatności, a każdy rozsądny użytkownik będzie codziennie przelewał zgromadzone środki na “prawdziwy” wallet. Ta cecha oznacza jednak, że CoinText bezpieczny będzie dla tych, którzy już i tak odnajdują się w świecie kryptowalut – użytkownicy nowi bądź bez dostępu do pełni kryptoświata wciąż będą narażeni na ataki.

Pojawiają się również pytania o model biznesowy usługi SMS – można chyba jednak przyjąć, że na razie może być to produkt w pełni darmowy, stanowiący jedynie wehikuł upowszechniania się kryptowalut – przede wszystkim BCH.

***

CoinText może okazać się rewolucyjnym narzędziem, które wprowadzi kryptowaluty “pod strzechy”. Funkcjonalność mikropłatności za pomocą SMS-ów: ich wygoda, intuicyjność i szybkość są zaletami nie do przecenienia dla przysłowiowych “kryptobabć” i użytkowników z biedniejszych rejonów świata. Dla obracających większymi kwotami system SMS-owy będzie jednak zbyt mało bezpieczny.

Limitowany dostęp do usługi CoinText ma zostać udostępniony już w marcu – początkowo dostępne będą tylko pary USB/BCH. Postępy projektu śledzić można na Twitterze @CoinText.