Dominacja tanich walut: XRP, ADA i XLM rosną o ponad 40%

2441

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego to jedna z najważniejszych lekcji, które można otrzymać w życiu. Przez lata ludzie tracili swoje majątki, stawiając wszystkie swoje oszczędności na jedną kartę i licząc na powtórzenie magicznego sukcesu takich znanych osób jak bracia Winklevoss.

Trudno w to uwierzyć? Jeszcze nie tak dawno pisaliśmy o amerykańskich obywatelach zastawiających swoje domy, by zainwestować w bitcoina. Można śmiało powiedzieć, że nie jest to najlepsza droga.

Bitcoin, Litecoin i Ethereum weszly w fazę zastoju, jednak w ciągu ostatnich 24 godziny oczy wszystkich miłośników kryptowalut skupiały się na trzech monetach: Ripple, Cardano i Stellarze. Każda z nich pobiła swoje rekordowe ceny, notując ponad 40-procentowe skoki.

 

Ripple wskakuje na drugie miejsce

Ripple: 0.88% 0.22 $

Ostatnio wiele uwagi poświęcaliśmy Ripple i mieliśmy ku temu dobre powody. Mimo że wielu wczesnych blockchainowych inwestorów nie jest przekonanych do XRP przełamującej ideę całkowitej decentralizacji kryptowalut, to jej twórcy osiągają duże sukcesy przy współpracy z dużymi instytucjami finansowymi.

W pierwszej połowie grudnia Ripple ogłosił, że współpracuje z bankami Południowej Korei i Japonii przy zmniejszeniu kosztów międzynarodowych przelewów o nawet 30%. Była to dobra wiadomość dla tej waluty, która jeszcze na początku miesiąca była warta 25 centów. W trakcie ostatnich trzech tygodni jej cena skoczyła dziesięciokrotnie, notując swój najwyższy wynik dzisiaj w nocy – 2,80 $.

Anarchiczny charakter kryptowalut nie musi być pociągającą wizją dla wszystkich osób, co może tłumaczyć dzisiejszą inwestycję w Ripple. Wydaje się, że wsparcie wielkich instytucji finansowych gwarantuje mu jakąś stabilizację oraz udowadnia przydatność technologii blockchain w realnym świecie. Ripple może być dobrym pomostem pomiędzy „rebeliantami” inwestującymi w kryptowaluty a „paskudnym światowym establishmentem”.

Dzięki temu skokowi Ripple wyprzedził Ethereum na liście największych monet, jednak jeszcze nie jest w stanie zagrozić Bitcoinowi, którego kapitalizacja rynkowa jest ciągle trzy razy wyższa.

 

Cardano doceniony po raz kolejny

Cardano: 5.2% 0.05 $

Ostatnio widzieliśmy duże przetasowania w pierwszej dziesiątce największych kryptowalut. Litecoin przez pewien czas został doceniony jako młodszy brat Bitcoina i odpowiedź na poszukiwanie tańszych i szybszych przelewów, jednak jego pozycja osłabiła się, kiedy Charlie Lee ogłosił sprzedaż wszystkich swoich monet, dyktowaną oskarżeniami o „konflikt interesów”. Trudno stwierdzić, ile ta decyzja będzie kosztować w długim okresie, jednak już teraz osłabiony Litecoin został wyprzedzony przez Cardano.

Cardano (ADA) również rywalizuje o miano szybkiej i taniej platformy płatności, jednak opartej na inteligentnych kontraktach i z możliwością tworzenia zdecentralizowanych aplikacji, dwie cechy, które możemy też zobaczyć w sieci Ethereum. Tutaj jednak głównym obiektem zainteresowania jest zespół opiekujący się całym projektem.

Wspomnijmy najpierw o Charlesie Hoskinsonie, jednym ze współtwórcy Ethereum, który był ogromnym zwolennikiem inteligentnych kontraktów. Jego wizja samodzielnie działającej sieci i sposób na inwestowanie w nią zostały odrzucone, więc on sam wkrótce podążył tą samą drogą. W jednym z późniejszych wywiadów stwierdził:

Ludzie mówią, że ICO są świetne dla Ethereum, bo „spójrzcie na jego cenę!”, jednak dla mnie jest to tykająca bomba. Problemem jest zbytnia tokenizacja sieci; firmy wydają własne tokeny, kiedy ten sam rezultat można uzyskać, pracując na już istniejących blockchainach. Ludzie są zaślepieni szybkim i łatwym pieniądzem.

Hoskinson sprawia wrażenie idealisty, dlatego może znaleźć ukojenie w Cardano, nazywany już „kryptowalutowym Projektem Manhattan”. Nazwa nie została wymyślona bez powodu – ADA jest tworzony przez grupę naukowców i inżynierów na całym świecie. Zespół akademicznych umysłów ma być gwarantem na to, że chciwość i żądza pieniądza nie przyćmą głównego celu, którym jest rozwój sieci. Jesteśmy ciekawi, jak to się zakończy.

 

Stellar – nie dla banków, ale dla zwykłych ludzi

Stellar: 2.83% 0.06 $

Ripple jest firmą, która chce zarobić na przelewach między instytucjami finansowymi, i na razie dobrze realizuje się w tym celu. Stellar ma być jego odpowiedzią skierowaną do zwykłych ludzi.

Powstał właśnie jako fork Ripple w 2014 roku. Jego twórca Jed McCaleb ma na swoim koncie szereg sukcesów w branży internetowej. To on był wcześniej odpowiedzialny za stworzenie dostarczyciela usługi P2P eDonkey200, rozwój Mt. Gox w pierwszej fazie powstawania giełdy (zanim została sprzedana nowemu właścicielowi i upadła po głośnym ataku hakerskim) oraz założenie samego Ripple, którego później porzuciła właśnie dla Stellara.

XLM, w odróżnieniu od XRP, jest organizacją non-profit mającą aspiracje, by zostać uniwersalną giełdą do wymiany prawdziwych walut. Opisywaliśmy już dokładnie Stellara na łamach naszego portalu, dlatego szczerze polecamy wam ten artykuł:

Stellar jest w tym momencie dziesiątą największą kryptowalutą, z wielkimi planami na przyszłość. Czekamy na to, co się z nim stanie w 2018 roku.

 

 

Jeśli chciałbyś kupić XRP, ADA czy XLM, możesz to zrobić na jednej z polecanych przez nas giełd. Wszystkie trzy kryptowaluty znajdują się między innymi na binance: