Zuckerberg bada kryptowaluty, aby zdecentralizować Facebooka

2424
Zuckerberg bada kryptowaluty, aby zdecentralizować Facebooka

Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Facebooka, ogłosił w czwartek, że planuje badać kryptowaluty i inne technologie, które mają poprawić usługi oferowane w portalach społecznościowych. Czy czeka nas przejście Facebooka na blockchain?

W swoim poście Zuckerberg opisał osobiste cele na nadchodzący rok. Zauważył, że należy badać pozytywne i negatywne aspekty kryptowalut i szyfrowania. Współtwórca Facebooka, chwalony za umiejętność tworzenia cennych, globalnych sieci peer-to-peer, nazwał kryptowaluty jednym z najbardziej interesujących rozwiązań istniejących w obecnej technologiii.

Jednak to jego komentarze wokół idei decentralizacji są tym, co wprawiło w ożywienie świat blockchainu.

„Wielu z nas wkroczyło w świat technologii, ponieważ wierzyło, że może to być siła decentralizująca, która daje więcej władzy w ręce ludzi (pierwsze słowa misji Facebooka zawsze brzmiały „daj ludziom moc”). W latach 90. i na początku XXI wieku większość ludzi uważała, że ​​to właśnie branża technologiczna będzie stanowiła siłę decentralizującą.

Dziś jednak wiele osób straciło wiarę w tę obietnicę. Wraz z pojawieniem się niewielkiej liczby dużych firm informatycznych – i rządów wykorzystujących osiągnięcia techniki do obserwowania swoich obywateli – wielu ludzi wierzy, że technologia raczej centralizuje, niż decentralizuje.

Istnieją ważne trendy przeciwdziałające temu – takie jak szyfrowanie i kryptowaluty – które przejmują władzę od scentralizowanych systemów i umieszczają ją z powrotem w rękach ludzi. Istnieje jednak ryzyko związane z tym, że są trudniejsze do kontrolowania.”

Zuckerberg oznajmił, że jego zadaniem w tym roku jest skupienie się na naprawianiu ważnych problemów w technologii, mediach i administracji. „Z niecierpliwością czekam na moment, kiedy zbiorę grupy ekspertów w celu przedyskutowania i wspólnego uporania się z tymi tematami” – napisał.

„Dzisiejsze czasy są bardzo podobne do sytuacji w 2009 roku (roku, w którym Facebook uzyskał rentowność – przyp. tłum.). Świat jest niespokojny i podzielony, a Facebook ma wiele do zrobienia – zarówno jeśli chodzi o ochronę naszej społeczności przed nadużyciami i nienawiścią, obronę przed ingerencją państw narodowych, jak też o upewnienie się, że czas spędzony na Facebooku jest czasem spędzonym dobrze.

Moim osobistym wyzwaniem na rok 2018 jest skupienie się na naprawie tych ważnych problemów. Nie zapobiegniemy wszelkim pomyłkom lub nadużyciom, ale obecnie popełniamy zbyt wiele błędów, egzekwując nasze zasady i zapobiegając niewłaściwemu użyciu naszych narzędzi. Jeśli odniesiemy sukces, zakończymy rok 2018 na znacznie lepszej pozycji.”